Menu Close

ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO SKIEPAI SVARBŪS MERGAITĖMS IR BERNIUKAMS

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – dažniausia pasaulyje lytiniu keliu perduodama infekcija. Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 ŽPV tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. ŽPV tipai turi onkogeninių, t. y. galinčių sukelti vėžį, savybių. Vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Primename, kad nuo pagrindinio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – ŽPV svarbu laiku paskiepyti vaikus.

Skiepijamos mergaitės ir berniukai

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (Kalendorius) nuo 2023 m. vasario 1 d. pradėti skiepyti visi 11 m. amžiaus vaikai: tiek berniukai, tiek mergaitės. Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės su ne mažesniu kaip 6 mėn. intervalu. Jeigu vaikas nebuvo pradėtas skiepyti 11 m., tai galima padaryti vėliau, iki jam sueis 17 m., tačiau nuo 15 m. skiriamos trys nuo ŽPV infekcijos vakcinos dozės, iš kurių valstybė kompensuoja dvi dozes, o už trečią vakcinos dozę tėvams / globėjams reikia susimokėti.

Paskiepijus mergaites ir berniukus nuo ŽPV, abiejų lyčių asmenis galima apsaugoti nuo ŽPV sukeliamų infekcijų ir tuo pačiu su ŽPV susijusių ligų, įskaitant lytinių organų ir išangės karpas, gimdos kaklelio ir kitus ŽPV sukeliamus vėžinius susirgimus.

Vis daugiau pasaulio valstybių į nacionalines  imunoprofilaktikos programas įtraukia lyčiai neutralią vakcinaciją nuo ŽPV infekcijos ir iki šios dienos tokių šalių pasaulyje yra 55-ios.

Taip pat, kad išvengtume rizikos užsikrėsti šia infekcija, rekomenduojama:

  • kruopščiai laikytis asmens higienos,
  • vengti rizikingo seksualinio elgesio, lytinių santykių metu naudoti apsaugos priemones (prezervatyvus),
  • mažinti arba atsisakyti tabako vartojimo bei gydyti lytiniu keliu plintančias infekcijas nedelsiant apie jas sužinojus.

Primename, kad visos moterys nuo 25 iki 59 metų turi galimybę kartą per trejus ar penkerius metus (priklausomai nuo amžiaus) nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio. Dėl tyrimų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

 

Skip to content