Menu Close

Fizinis aktyvumas

Sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas – bet kokia fizinio aktyvumo forma, kuri ugdo funkcinius gebėjimus ir teikia naudos sveikatai, nesukeldama jai pavojaus ar žalos.

Fizinio aktyvumo rekomendacijos:

  • Vaikai ir jaunimas nuo 5 iki 17 metų turėtų būti fiziškai aktyvūs bent 60 min. kiekvieną dieną. Fizinė veikla turėtų būti vidutinio intensyvumo.  Bent 3 kartus per savaitę turėtų būti įtraukta fizinė veikla stiprinanti kaulus bei raumenis.
  • 18 – 64 metų žmonės turėtų užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla bent 150 min. per savaitę arba didelio intensyvumo fizine veikla 75 min. per savaitę. Raumenų stiprinimui skirta fizinė veikla turėtų būti atliekama bent 2 kartus per savaitę.
  • 64 ir vyresnio amžiaus žmonės turėtų užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla bent 150 min. per savaitę arba didelio intensyvumo fizine veikla 75 min. per savaitę. Raumenų stiprinimui skirta fizinė veikla turėtų būti atliekama bent 2 kartus per savaitę. 3 ar daugiau dienų per savaitę rekomenduojama atlikti pusiausvyrą gerinančius pratimus siekiant išvengti kritimų ar kitų traumų. Turintys sveikatos sutrikimų ir negalintys būti fiziškai aktyvūs pagal rekomendacijas, turėtų užsiimti fizine veikla kiek įmanoma dažniau pagal savo sveikatos galimybes.

Organizuojamos su fizinio aktyvumo skatinimu susijusias veiklos – pavieniai užsiėmimai ir programos. Užsiėmimai vykdomi kontaktiniu būdu pagal poreikį ir galimybes.

PAVIENĖS VEIKLOS – mankštos, žygiai, paskaitos, konsultacijos fizinio aktyvumo klausimais. Veiklos vykdomos inicijuojant patiems specialistams arba kreipiantis įmonėms, pavieniams Anykščių rajono  gyventojams.

VYKDOMOS PROGRAMOS:

  • Sveikatinamojo fizinio aktyvumo mokymai asmenims iki 64 metų. Programa įgyvendinama, vadovaujantis Sveikos mitybos ir sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo tvarkos aprašu, patvirtintu LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Programos tikslas – informuoti gyventojus apie sveikatinamojo fizinio aktyvumo (toliau – SFA) naudą bei skatinti juos būti fiziškai aktyvesnius, formuoti asmenų savarankiškus SFA gebėjimus ir įgūdžius. Programą sudaro paskaita apie sveikatinamojo fizinio aktyvumo reikšmę, matavimai (prieš ir po užsiėmimų gyventojams yra nustatomas didžiausias leistinas fizinio krūvio dydis, įvertinamos SFA žinios, atliekama kūno masės analizė (KMA), nustatomas fizinis pajėgumas), SFA užsiėmimai, kurių metu yra mokoma sveikatą tausojančių ir stiprinančių kūno judesių, savarankiško mankštinimosi ir kitų SFA veiklų įgūdžių ir įpročių.

Funkcinės treniruotės ir užsiėmimai vyksta  nuo 2024 m. rugsėjo 6 d.  – gruodžio 20 d.  (trečiadieniais 17:30 val.  ir penktadieniais 16:30 val.). Užsiėmimų vieta Anykščių Antano Vienuolio progimnazija, J. Biliūno g. 31, Anykščiai. Užsiėmimų trenerė Ingrida Mulvinienė.

  • Sveikatinamojo fizinio aktyvumo mokymai vyresnio amžiaus asmenims (65 metų ir vyresniems). Programa įgyvendinama, vadovaujantis Sveikatinamojo fizinio aktyvumo mokymų, skirtų vyresnio amžiaus asmenims tvarkos aprašu, patvirtintu LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Programa trunka ne mažiau nei 12 mėnesių, kurios metu nustatomi individualūs rodikliai ir fizinio aktyvumo žinios, sudaromas asmeninis fizinio aktyvumo planas, vykdomos sveikatinamojo fizinio aktyvumo mankštos ir sveikatinamojo fizinio aktyvumo (toliau – SFA) paskaitos. Asmeniui, pageidaujančiam dalyvauti SFA mokymų veiklose, nustatomi šie individualūs (fizinio aktyvumo lygis ir kt.) ir specialieji (kūno masės indeksas ir kt.) rodikliai. Šie parametrai nustatomi asmenims, dalyvavusiems ne mažiau kaip 70proc. SFA mokymų programos pratybų, juos nustatant tris kartus:
  • pirmą kartą – prieš asmeniui pradedant dalyvauti SFA mokymų programoje (pirmųjų pratybų metu)
  • antrą kartą – po to, kai asmuo yra dalyvavęs 50 proc. SFA mokymų programos apimties; trečią kartą – asmeniui baigus dalyvavimą SFA mokymų programoje (paskutinių pratybų metu).

Sveikatingumo mankštos ir užsiėmimai vyksta  nuo 2024 m. rugsėjo 6 d.  – gruodžio 20 d.  (trečiadieniais 16:30 val.  ir penktadieniais 15:30 val.).

Užsiėmimų vieta Anykščių Antano Vienuolio progimnazija, J. Biliūno g. 31, Anykščiai. Užsiėmimų  trenerė Ingrida Mulvinienė.

Informacija apie  fizinio aktyvumo veiklas teikiama: mob.+37067936025, el. paštas. vsbiuras.anyksciai@gmail.com

Šiaurinis ėjimas

Tai ne tik puiki aktyvaus laisvalaikio leidimo, bendravimo priemonė, bet ir viena efektyviausių bei prieinamiausių fizinio aktyvumo, judėjimo ir sveikatos stiprinimo formų. Šiaurietiškas ėjimas nėra sudėtingas ir yra lengvai išmokstamas. Tai yra toks ėjimas, kai rankų ir lazdų pagalba judesiai suaktyvinami. Judesiai yra panašūs į paprasto greito ėjimo metu daromus judesius, kai rankos, kojos, klubai ir visas kūnas juda ritmiškai. Šiaurietiško ėjimo metu priešinga ranka ir koja ritmiškai juda pirmyn bei atgal, kaip ir paprasto ėjimo metu, bet judesiai yra žymiai intensyvesni. Kad pajusti judėjimo malonumą ir efektyvumą, reikia išmokti teisingos šiaurietiško ėjimo technikos, apsilankius specialiuose mokymuose.

Šią puikią sveikatos saugojimo bei stiprinimo priemonė randa vis daugiau bendraminčių, nes:

  • yra prieinama ir naudinga visiems, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, sveikatos būklės ar fizinio pasiruošimo;
  • tinkamai apsirengus, šiaurietišką ėjimą galima praktikuoti ištisus metus, bet kokiomis oro sąlygomis ir bet kur, kur tik galima vaikščioti;
  • šiaurietiškojo ėjimo išskirtinis bruožas yra tas, kad jis sujungia žmogaus prigimtinės savybės – vaikščiojimo paprastumą ir prieinamumą su ypač aktyvia viršutinės kūno dalies veikla;
  • tai daug efektyviau nei paprastas ėjimas, nes žygiuojant su specialiomis lazdomis sunaudojama iki 50 proc. daugiau energijos nei vaikščiojant be lazdų;
  • apkraunama iki 90 procentų kūno raumenų, mažesnė apkrova tenka sąnariams;
  • reguliuojasi kvėpavimas, gerinamas širdies ir kraujagyslių sistemos darbas;
  • išlaikoma taisyklinga laikysena, eisena tampa žvalesnė;
  • į darbą įtraukiama viršutinė kūno dalis;
  • vienu metu dirba pilvo, nugaros, rankų, pečių, krūtinės ir kojų raumenys;
  • šiaurietiškasis ėjimas padeda sudeginti iki 70 proc. daugiau kalorijų nei einant įprastai;
  • ugdoma ištvermė, ilgiau išliekama gyvybingais, darbingais.

Visi naujausi psichologiniai ir fiziologiniai tyrimai patvirtina, kad mūsų kūnas ir siela yra visuma bei veikia vienas kitą. Jei esame prastos fizinės formos, mus dažniau aplanko liūdnos, pesimistinės mintys, mažėja produktyvumas darbe, atsiranda įtampa asmeniniuose santykiuose. Jei mūsų kūnas yra sveikas, smegenys gauna pakankamai deguonies, esame kūrybiški ir energingi, kasdienius darbus atliekame greitai ir su malonumu.

Dauguma žmonių jau po pirmų šiaurietiškojo ėjimo treniruočių būna maloniai nustebinti jų metu gimusių naujų idėjų ir sprendimų, lengvumo ir optimizmo jausmo.

Kviečiame visus norinčius pasimokyti šiaurietiškojo ėjimo technikos – ALFA.

Grupiniai pasivaikščiojimai vyksta 1 kartą per savaitę, priklausomai nuo metų laiko ir oro sąlygų. Kur ir kiek vaikščiosime – priklauso nuo bendro susitarimo, pertraukėlių metu atliekame lengvas mankštas su šiaurinio ėjimo lazdomis.

Užsiėmimus veda visuomenės sveikatos specialistė vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, šiaurietiškojo ėjimo instruktoriaus asistentė Edita Jurčiukonienė mob. +37064041123; El. p.  editajurciukoniene.avsb@gmail.com

 

Skip to content