Menu Close

DISKUSIJA „PSICHOAKTYVIŲ MEDŽIAGŲ NAUDOJIMAS JAUNIMO APLINKOJE: IŠŠŪKIAI IR GALIMI SPRENDIMAI”

2024 m. vasario 26 d. Vytauto Didžiojo universitete vyko diskusija „Psichoaktyvių medžiagų naudojimas jaunimo aplinkoje: iššūkiai ir galimi sprendimai”, kurioje ekspertai diskutavo apie psichoaktyvių medžiagų vartojimą, apsinuodijimo jomis atvejus bei vykdomą psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevenciją jaunuolių tarpe. Diskusijoje dalyvavo ir Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, Anykščių rajono savivaldybės narkotikų kontrolės komisijos pirmininko pavaduotoja M. Ramoškienė.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos dėstytoja, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė dr. Giedrė Misiūnienė, analizuodama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento statistiką, sako, kad platinamų, o ir sulaikomų narkotinių medžiagų kiekiai pastaruoju metu muša neregėtus rekordus. Situacija kelia didžiulę grėsmę visai Europai, tad Lietuva čia – ne išimtis.

Kaip rodo naujausi duomenys, besisvaiginančių paauglių Lietuvoje daugėja, jų amžius jaunėja. Daugėja ir psichotropinių medžiagų, kuriomis jie svaiginasi, įvairovė. Lietuvos savivaldybių, mokyklų, medicinos ir kitų įstaigų atstovai bando rasti būdus, kaip pasiekti jaunus žmones, kokios prevencinės priemonės gali būti veiksmingos.

Pasak M. Ramoškienės, renginyje buvo pasidalinta konkrečiomis prevencinėmis priemonėmis, siekiant užkirsti kelią psichoaktyvių medžiagų vartojimui jaunuolių tarpe – tai tinkamas tėvų ir mokytojų pavyzdys, 0 tolerancija psichoaktyvioms medžiagoms ugdymo įstaigose (vos tik pamačius ar sužinojus, kad jaunuolis turi ar vartoja psichoaktvias medžiagas turi būti kreipiamąsi į tėvus, policiją), elektroninių cigarečių detektorių įrengimas, pasitikėjimo grandinės ugdymo įstaigoje sukūrimas (tinklas, kurio pagalba mokiniai gali anonimiškai pranešti apie jaunuolį turintį ar vartojantį psichoaktyvias medžiagas), nuolatinis švietimas (nurodant vaikams konkrečias pasekmes bei veiksmų grandinę tiek sveikatos, tiek teisiniu atžvilgiu), specialistų pagalba. Svarbu, kad psichoaktyvių medžiagų vartojimo problema būtų pripažinta bei “priimta” – tiek šeimoje, tiek ugdymo įstaigoje. Jei bus bėgama nuo jos, psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija taps nepakankamai efektyvi. Svarbu ir nebijoti kreiptis pagalbos – ar tai būtų psichologo konsultacija, ar pokalbis su mokytoju, ar Respublikinio priklausomybių ligų centro specialistų pagalba, ar tiesiog skambutis jaunimo linijos specialistams, ypatingai kai emocinės paramos nėra šeimos rate. M. Ramoškienės manymu, labai svarbu išgirsti jaunuolį ir jo problemas, sukurti pasitikėjimą bei būti jo draugu – tai vaikams labai svarbu.

Daugiau informacijos: https://svietimas.vdu.lt/diskusijoje-ekspertai-diskutavo-apie-kvaisalus-mokykloje/

Nuotraukos: Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija

Skip to content