Menu Close

GERKITE PAKANKAMAI VANDENS

  • Per parą išgerkite maždaug 6–8 stiklines arba 1,5–2,0 litrus vandens.
  • Vandens kiekis, kurį reikia suvartoti per parą, kiekvienam asmeniui gali būti individualus ir priklausyti nuo daugelio veiksnių, įskaitant asmens amžių, kūno svorį, ūgį ir kt.
  • Nepamirškite, kad karštu oru, taip pat sunkaus fizinio krūvio metu – sportuojant, dirbant fizinį darbą, būtina suvartoti daugiau vandens.
  • Rekomenduojama gerti geriamąjį vandenį, mineralizuotą ar silpnos mineralizacijos natūralų mineralinį vandenį.
  • Vietoje saldintų, gaiviųjų gėrimų, rinkitės paprastą geriamąjį vandenį.

Vanduo yra gyvybiškai būtinas mitybos komponentas. Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60 proc. vyro ir 50 proc. moters kūno svorio, o vaikams – iki 70 proc. Vanduo žmogaus organizme atlieka labai svarbias fiziologines funkcijas, palaiko pastovią kūno temperatūrą, o gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens.

Organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti svarbu kasdien gauti reikiamą vandens kiekį, todėl sveikam suaugusiam žmogui per parą rekomenduojama išgerti maždaug 6–8 stiklines arba 1,5–2,0 litrus vandens. Be to, vandens kiekis, kurį reikia suvartoti per parą, kiekvienam asmeniui gali būti individualus ir priklausyti nuo daugelio veiksnių, įskaitant asmens amžių, kūno svorį, ūgį ir kt. Apytikrį reikiamą suvartoti per parą vandens kiekį galima apskaičiuoti pagal formulę, kai kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,03 (30 ml) ir gauname vandens kiekį, kurį reikia išgerti per parą. Tačiau tikslų kiekį galime nustatyti, kai yra įvertinamas fizinis aktyvumas, vartojami maisto produktai, jų kiekis ir pan.

Kai organizme trūksta vandens, mes jaučiame troškulį, taip pat apie vandens trūkumą organizme gali signalizuoti vidurių užkietėjimas, sausa oda, lūpos bei trapūs plaukai ir nagai. Vanduo iš organizmo padeda pašalinti nereikalingas medžiagas bei toksinus, todėl trūkstant vandens užteršiamas organizmas.

Svarbu nepamiršti, kad karštu oru, taip pat sunkaus fizinio krūvio metu – sportuojant, dirbant fizinį darbą, būtina suvartoti daugiau vandens. Taip pat vandens poreikis didėja valgant rūgštų, sūrų ar saldų maistą bei dažnai vartojant baltymų.

Vertėtų nepamiršti, kad gazuoti gėrimai trikdo virškinimo procesą skrandyje bei yra pasisavinami greičiau nei negazuoti, todėl dažniau kyla alkio jausmas bei pilvo pūtimas. Virintas vanduo organizmui yra mažiau naudingas, nes jame yra kur kas mažiau druskų, o tuo tarpu nuolat gerti mineralinį vandenį taip pat nėra gerai, nes jame yra gana daug druskų. Todėl rekomenduojama gerti geriamąjį vandenį, mineralizuotą ar silpnos mineralizacijos natūralų mineralinį vandenį, o vietoje saldintų ar gazuotų gaiviųjų gėrimų rinktis paprastą geriamąjį vandenį.

Parengta pagal SVEIKOS IR TVARIOS MITYBOS REKOMENDACIJOS Vilnius, 2022

Skip to content