Menu Close

Ženklai, išduodantys, kad vaikas patiria seksualinę prievartą!

Jei manote, kad mokykloje prie jūsų vaiko yra seksualiai priekabiaujama, visų pirma įvardykite tai ne kaip patyčias, bet būtent kaip seksualinį priekabiavimą. Ženklų, kad vaikas patyrė seksualinį priekabiavimą, yra. Apie juos kalba Paramos vaikams centro psichologė, programos „Vaikystė be smurto“ vadovė Ieva Daniūnaitė.
Faktai!
Seksualinį smurtą Lietuvoje nuo metų pradžios patyrė 83 vaikai, 13 iš jų – berniukai, 70 – mergaitės. Dažniausiai seksualinį smurtą patyrė 10-14 ir 15-17 metų amžiaus vaikai (0-3 m. – 2, 4-6 m. – 7, 7-9 m. –14, 10-14 m. –29, 15-17 m. –28 vaikai).
„Susidurti su vaiku, patiriančiu seksualinę prievartą, galima bet kurioje aplinkoje, o ypač mokykloje ar kitose vaikų ugdymo įstaigose, todėl mokytojams svarbu stebėti specifinius ženklus. Matyti, kaip vaikas jaučiasi: galbūt tapo liūdnas, uždaras, prislėgtas, arba priešingai, – labai neramus, judrus, ėmė elgtis agresyviai, muštis, gadinti daiktus. Demonstruojamas netinkamas elgesys paprastai visada turi priežastis. Viena jų – vaikas patiria seksualinę prievartą“, – kalba Paramos vaikams centro psichologė, programos „Vaikystė be smurto“ vadovė Ieva Daniūnaitė.
Tiesa, šie ženklai rodo, ne tik apie patiriamą seksualinę prievartą. Tai gali būti ir kitų skaudžių patirčių ar jausmų išraiška. O būtent seksualinę prievartą patiriantys vaikai kartais demonstruoja specifinius ženklus ar elgesį, kuris susijęs su seksu.
„Domisi seksu ne pagal amžių, pavyzdžiui, maži vaikai ima dažnai klausinėti specifinių dalykų ar detalių apie seksą arba lytinius organus, vartoja jų amžiaus neatitinkančius žodžius. Tai paaiškėja iš jų žaidimų, jų kalbos turinio, Jie žino daugiau, nei jų amžiaus vaikai galėtų žinoti. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį, jei vaikai elgiasi seksualiai prie kitų bendraamžių arba suaugusiųjų, stengiasi nuolat paliesti kito žmogaus intymias vietas, pažiūrėti į jas ir tai tęsiasi ilgesnį laiko tarpą. Jei tai būtų tiesiog natūralus smalsavimas, gavęs atsakymus vaikas nurimtų ir domėtųsi kitais dalykais. O seksualinę prievartą patyrę vaikai klausinėja nuolatos, arba tą daro neramiai, įsitempęs – tai rimtas įspėjimo ženklas“, – sako I.Daniūnaitė.
Plačiau skaitykite čia: https://lsveikata.lt/fotoreportazas/zenklai-isduodantys-kad-vaikas-patiria-seksualine-prievarta-12751
UAB „Lietuvos sveikata“ parengė straipsnių ciklą Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo finansuojamam projektui „Pakalbėkim apie TAI“. Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras prisideda prie straipsnių viešinimo.
Skip to content