Menu Close

PASAULINĖ SKENDIMO PREVENCIJOS DIENA

Maudynės – smagi pramoga. Mėgaujantis ja, reikia nepamiršti, kad neatsakingai įrengta ar pasirinkta maudynių vieta, neatsargus elgesys vandenyje ar prie vandens, taisyklių nepaisymas gali kainuoti gyvybę.
Nuo 2021 m. kasmet liepos 25 d. minima Pasaulinė skendimo prevencijos diena. Ši pasaulinė iniciatyva yra galimybė priminti apie skendimų problemą visame pasaulyje bei siūlyti gyvybę gelbstinčius sprendimus.

Kasmet pasaulyje nuskęsta maždaug 236 000 žmonių, ir tai nėra galutinis skaičius, nes į šį skaičių neįtrauktos su vandens transportu susijusios žūtys ir potvynio aukos. 90 procentų paskendimų įvyksta mažo ir vidutinio ekonominio išsivystymo šalyse. Ypač daug žmonių skęsta kaimo vietovėse. Net 68 kartus skiriasi mažiausias ir didžiausias paskendimo rodiklis tarp šalių! Per pastarąjį dešimtmetį pasaulyje paskendo daugiau nei 2,5 mln. žmonių.

Pasauliniu mastu dažniausiai skęsta 1–4 metų ir 5–9 metų amžiaus vaikai. Šios netektys yra neišmatuojamas skausmas žuvusiųjų artimiesiems ir didžiuliai socialiniai bei ekonominiai praradimai šalims.

2022 m. Lietuvoje nuskendo 117 žmonių (iš jų – 4 vaikai), t. y. daugiau nei 4 atvejai 100 000 gyventojų.

Žinodami apsisaugojimo būdus, galime išvengti skendimo:

  • Niekada nepalikite vaiko vieno prie vandens, net atliekant trumpas užduotis, pavyzdžiui, atsiliepti telefonu ar prižiūrėti kitą vaiką.
  • Paskirkite vandens stebėtoją: suaugusįjį, kuris nuolat stebės vandenyje ar šalia vandens esančius vaikus. Jei esate su grupe, suaugusieji pakaitomis arba paskirkite konkretų suaugusįjį, kuris prižiūrėtų kiekvieną vaiką.
  • Jei prižiūrite vaikus vandenyje, venkite blaškančios veiklos, pvz., skaitymo, žinučių rašymo, kalbėjimo telefonu, pokalbių ir alkoholio ar kitų narkotikų vartojimo.
  • Prižiūrėkite, net kai šalia yra gelbėtojai.
  • Nemanykite, kad plaukimo pamokos užtikrina saugumą. Netikėtai į vandenį įkritę vaikai gali panikuoti ir pamiršti savo plaukimo įgūdžius.
  • Mokykitės plaukti ir išmokykite savo vaikus. Išmokus pagrindinių plaukimo ir saugaus vandens įgūdžių, labai sumažėja rizika nuskęsti. Tai ypač svarbu 6 metų ir vyresniems vaikams. Plaukimas yra ne tik įgūdis visam gyvenimui, bet ir puikus būdas išlikti aktyviam.
  • Sužinokite, kaip suteikti pirmąją pagalbą: Mokėjimas atlikti gelbėjimo ir gaivinimo darbus gali išgelbėti gyvybes. Tikimybė išgelbėti skęstantįjį labai padidėja, jei pradinis gaivinimas atliekamas iškart žmogų ištraukus iš vandens.
  • Keliaujant virš vandens visada dėvėkite gelbėjimosi liemenę.
  • Maudytis derėtų tik žinomose, patikrintose, geriausia – specialiai įrengtose maudyklose.
  • Šokti į vandenį galima tik patikrintose vietose, kuriose gylis yra ne mažesnis nei 3 metrai.
  • Nešokti nuo labai aukštų vietų, nešokinėti į vandenį uostų teritorijoje, šalia tiltų, kitų įrengimų, prieš kiekvienas maudynes patikrinti nardymo vietą, ar neatsirado naujų pavojų. Nenardyti iš valčių, nes galima gauti smūgį irklu, valtis gali apsiversti, nenardyti iš vandens dviračių, nes netyčia išnėrus po sraigtu, galima patirti rimtą galvos traumą, prarasti sąmonę, paskęsti. Būtina įvertinti savo staigius ūgio ir svorio pokyčius. Tai ypač aktualu greitai augantiems vaikams ir paaugliams nešokti į vandenį, kuriame daug besimaudančiųjų, nešokti į labai sudrumstą vandenį, kuriame nieko nesimato.
  • Visada įvertinti oro ir aplinkos sąlygas. Nesimaudyti žaibuojant, esant dideliam vėjui. Jūroje esant didelėms bangoms.

Parengta pagal Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro informaciją

 

 

 

Skip to content