Šiemet atėjus kalendorinei žiemai, pradžiugino ir žiemiški orai – žemė pasidengė sniegu. Tačiau žiema atneša ne tik džiaugsmų, bet ir rūpesčių. Slidūs tampa takai, šaligatviai, laiptai. Didelį pavojų kelia plikledis, jis ypač apsunkina judėjimą, kelia didelį traumų pavojų.
Paslydus dažniausiai patiriami rankų lūžiai – griūvant instinktyviai rankomis remiamasi į žemę, joms tenka visas kūno svoris, todėl dažniausia žiemą pasitaikanti trauma yra stipinkaulių lūžiai riešo srityje ir kitų rankos kaulų lūžiai. Kitos dažnos traumos – išnarintos čiurnos, raumenų, sąnarių raiščių patempimai, kaulų lūžiai, išnirimai, smegenų sutrenkimai.
Ypač atsargūs žiemos sezono metu turėtų būti vyresnio amžiaus žmonės, nes jų vestibiuliarinio aparato funkcija veikia nebe taip gerai, slystelėjus raumenys nespėja tinkamai sureaguoti. Vyresnio amžiaus žmones dažnai kamuoja osteoporozė, dėl sumažėjusio tankio kaulai lūžta lengviau, todėl net neužsiimdami ekstremalia veikla, o paprasčiausiai išėję į kiemą jie gali paslysti, parkristi ir patirti sudėtingų traumų. Bet kokio lūžio gydymas gali būti sudėtingas ir prisidėti prie kitų ligų vystymosi. Griūvant ant šono rizikuojama patirti šlaunikaulio kaklo lūžį, kuris savaime nėra mirtina trauma, tačiau gyja labai ilgai, gali kilti sunkių komplikacijų.
Pavojingiausios yra galvos traumos, kai žmogus griūva atbulas visu ūgiu. Jei buvo sutrenkta galva, reikia stebėti, ar žmogus orientuojasi aplinkoje, ar neatsiranda mieguistumas, pykinimas, vėmimas, nes tai – smegenų sukrėtimo požymiai. Pastebėjus juos, būtina kreiptis į gydymo įstaigą.
Sumažinti traumų riziką padeda paprasčiausias atsargumas, todėl siūlome laikytis šių patarimų:
- Pabarstykite smėliu takelius prie namų, ypač laiptus!
- Rinkitės nors ir ilgesnį, bet saugesnį kelią, venkite didelio nuolydžio, nepabarstytų kelių ir laiptų. Kelionei skirkite daugiau laiko, kad nereikėtų skubėti.
- Eikite lėčiau, mažais žingsneliais, šiek tiek sulenkę kojas, lengvai palinkę į priekį, čiuoždami koją statykite visa pėda.
- Prisiminkite, kad krintant lijundrai net nuvalytas ir pabarstytas takas gali būti slidus!
- Nelaikykite rankų kišenėse, nes laisvos rankos padeda išlaikyti pusiausvyrą. Dėl to nešioti kuprinę yra saugiau už kitokią rankinę.
- Rinkitės patogią avalynę neslidžiu padu, atsisakykite aukštakulnių. Įsidėmėkite, kad batai su aulu padeda stabilizuoti čiurnos padėtį ir labiau apsaugo nuo galimų patempimų, išnirimų.
- Jei naudojatės lazda ar ramentais, užmaukite ant jų specialų antgalį.
- Ypač atsargiai lipkite laiptais, tvirtai laikykitės laiptų turėklų.
- Stebėkite kliūtis, neneškite ant rankų vaikų.
- Pajutę, kad griūvate, stenkitės pritūpti, kad kuo mažesne jėga atsitrenktumėte į žemę.
- Venkite vaikščioti tamsiu paros metu, neapšviestomis vietomis.
- Labai gerai nusivalykite batų padus prieš įeidami į patalpas, nes tirpstantis sniegas sudaro slidų sluoksnį.
- Padėkite neįgaliems, seniems, vienišiems žmonėms pasirūpinti maisto produktais ir būtiniausiomis prekėmis, jei lauke yra pavojinga judėti.
Kaip vyresnio amžiaus žmonėms išvengti traumų
Būkite saugūs ir sveiki!