Menu Close

“Sveikos šypsenos pažadas”

„SVEIKOS ŠYPSENOS PAŽADAS“

Rugsėjo mėn. visiems Lietuvos pirmokams buvo įteikti plakatų ir lipdukų komplektai, skatinantys rūpintis burnos sveikata ir tinkamai valytis dantis – 2 kartus per dieną ne mažiau kaip po 2 min. Tokią dovaną pirmokams sumanė Lietuvos Respublikos odontologų rūmai ir Sveikatos apsaugos ministerija, bendradarbiaudami su Švietimo ir mokslo ministerija.

Plakatas yra skirtas mėnesiui, jame 62 lipdukai, kuriuos suklijuoti reikia kiekvieną kartą išsivalius dantis ryte ir vakare. Kitoje plakato pusėje pateikta trumpa, bet naudinga informacija tėveliams apie vaikų dantų priežiūrą ir burnos higieną.

Puoselėjant burnos sveikatą kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis yra labai svarbus, nes dviejų labiausiai pasaulyje paplitusių burnos ligų – dantų ėduonies ir periodontito – atsiradimas didžiąja dalimi yra nulemtas mūsų elgsenos, t. y. burnos higienos įgūdžių, mitybos pobūdžio, žalingų įpročių ir pan.

Kaip teigia Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus, remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, 2010 m. Lietuvoje dantų ėduonies paplitimas tarp 12 metų vaikų siekė 85 proc., tarp 6 metų vaikų, lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas – net 82 proc. (palyginimui: Norvegijoje – tik 5 proc.). Vertinant pagal šiuos burnos sveikatą atspindinčius rodiklius mūsų šalies ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai smarkiai atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos šalių bendraamžių. 2016 m. Anykščių rajone vaikų, turinčių labai aukštą dantų ėduonies intensyvumo (KPI) indeksą buvo 13,46 proc., o 2017 m. tokių vaikų dalis buvo 15,66 proc., tai taip pat rodo šios problemos didėjimo mastą ir poreikį apie tai kalbėti.

Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ugdymo įstaigų specialistės pirmokams išdalino 152 plakatus, prieš tai nurodžiusios dantų valymo svarbą, suteikusios trumpos informacijos kaip teisingai prižiūrėti burnos higieną, kokiais judesiais, kiek laiko ir kada valyti dantukus. Džiaugiamės, jog didžioji dalis mūsų rajono pirmokų kartu su savo tėveliais atsakingai vykdė šią užduotį ir išmoko tinkamai prižiūrėti savo dantukus! Kaip įrodymą, dalis mokinių plakatus atnešė mūsų specialistėms, dirbančioms mokykloje, ir kartu su jomis aptarė, kaip visą mėnesį sekėsi prižiūrėti savo dantis bei pasidžiaugė savo pasiekimais – lipdukais apklijuotais plakatais.

Pasak Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininko, „Sveikos šypsenos pažadas“ – tai ne tik vaikučių pažadas atsakingai valytis dantukus. Tai ir odontologų pažadas auginti vaikų kartas be dantų ėduonies, ir tėvų pažadas rūpintis vaikų dantukais.

Ačiū Lietuvos Respublikos odontologų rūmams, Sveikatos apsaugos ministerijai bei Švietimo ir mokslo ministerijai už gražią iniciatyvą! O už sėkmingą šios veiklos vykdymą esame dėkingi ugdymo įstaigų specialistėms, pirmokų tėveliams ir patiems mokinukams! Tegul pirmieji mokslo metais prasideda ne tik mokslo, bet ir sveikatos žiniomis 😊

Informacijos šaltinis:

www.odontologurumai.lt

Anykščių rajono vaikų sveikata 2016-2017 m.

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą