Menu Close

ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGOS: RIZIKOS VEIKSNIAI IR PREVENCIJA

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka viena pagrindinių sveikatos problemų visame pasaulyje. Tarp didžiausių jų rizikos veiksnių – rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, nesubalansuota mityba, padidėjęs kraujospūdis, II tipo diabetas, dislipidemija, nutukimas, nesaikingas alkoholio vartojimas, stresas bei prasta miego kokybė.

Dėl vis sėslesnio gyvenimo būdo šie rizikos veiksniai tampa vis dažnesni įvairaus amžiaus žmonių tarpe. Tyrimai rodo, kad sėdimą gyvenimo būdą turintiems asmenims ŠKL rizika padidėja net 1,5 karto.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja suaugusiesiems kas savaitę skirti bent 150 minučių vidutinio intensyvumo arba 75 minutes intensyvios fizinės veiklos. Taip pat itin svarbu užtikrinti įvairią ir subalansuotą mitybą – rinktis maisto produktus, turinčius polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų (pvz., žuvį, augalinius aliejus), kasdien vartoti vaisius ir daržoves, rinktis viso grūdo produktus, turinčius daug skaidulų.

Rekomenduojama atsisakyti ar riboti sočiųjų riebalų (pvz., raudonos mėsos), druskos, cukraus, perdirbtų angliavandenių ir riebaus maisto vartojimo. Taip pat būtina saikingai vartoti alkoholį.

Stresas – vienas svarbiausių šiuolaikinių ligų, įskaitant ŠKL, rizikos veiksnių. Jis veikia nepriklausomai nuo metų laiko ar oro sąlygų ir paliečia tiek jaunus, tiek vyresnius žmones. Ilgalaikis stresas darbe ar asmeniniame gyvenime padidina riziką susirgti išemine širdies liga ar patirti insultą net 1,1–1,6 karto.

Lėtinis miego trūkumas ir prasta miego kokybė taip pat yra reikšmingi ŠKL rizikos veiksniai.

2025 metų balandžio–gegužės mėnesiais Anykščių rajone buvo vykdoma sveikatos stiprinimo programa skirta širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto prevencijai. Jos tikslas – skatinti gyventojus gyventi sveikiau ir mažinti šių ligų riziką. Programą vedė įvairių sričių specialistai: gydytoja dietologė doc. dr. Rūta Petereit, elgsenos specialistas Artiomas Šabajevas, kineziterapeutė Violeta Gavelienė, psichologė, koučerė, veidotyrinkė Goda Maksimyčiovaitė, biomedicinos mokslų daktarė, diplomuota maisto ruošimo specialistė Gintarė Šabajevienė. Jų paskaitos padėjo gyventojams giliau suprasti, kaip svarbu keisti mitybos, fizinio aktyvumo, alkoholio ir tabako vartojimo įpročius.

Svarbu prisiminti, kad gyvenimo būdo įpročius galima keisti. Teigiami pokyčiai ne tik mažina Širdies ir kraujagyslių ligų riziką, bet ir reikšmingai prisideda prie visos visuomenės sveikatos gerinimo.

Skip to content