Menu Close

RACIONALUS VAISTŲ  VARTOJIMAS

Racionalus vaistų vartojimas – tai toks vaistų vartojimas, kai pacientas gauna jo klinikinėms reikmėms tinkamus vaistus individualius poreikius atitinkančiomis dozėmis, kai gydymo trukmė yra tinkama, o vaisto kaina mažiausia galima valstybėje. Šiame procese dalyvauja ir gydymą skiriantis sveikatos priežiūros specialistas, ir vaistus vartojantis pacientas.
Neracionalų vaistų vartojimą Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vertina kaip vieną iš didžiausių sveikatos apsaugos grėsmių. Apie 50 % vaistų išrašoma, išduodama nesilaikant racionalaus vaistų vartojimo principų ir beveik 50 % pacientų vaistus vartoja netinkamai. Neracionalus vaistų vartojimas ne tik nepadeda siekti norimo gydymo rezultato, bet ir gali sutrikdyti sveikatą bei didinti nepageidaujamų reakcijų į vaistą dažnį.
Itin svarbi problema yra netinkamas antimikrobinių vaistų vartojimas. Jis didina mikroorganizmų atsparumą vaistams ir lemia 33 000 mirčių per metus Europos Sąjungoje.
Pagal PSO apibrėžimą, racionaliai vaistai yra vartojami tuomet, kai jie yra skiriami atsižvelgiant į paciento klinikinę būklę ir parenkant jam tinkamiausią dozę bei gydymo trukmę už optimalią kainą pacientui ir visuomenei.

Rekomenduojama laikytis šių atsakingo vaistų vartojimo patarimų:

1.    Susipažinkite su savo liga ir laikykitės gydytojo nurodymų
Turint informacijos apie savo ligą, išvengiama ją provokuojančių ar bloginančių veiksnių ir ligą galima geriau kontroliuoti. Vaistus, paskirtus ligai gydyti, vartokite laikydamiesi gydytojo nurodymų.
2.    Vartokite Jums paskirtas vaisto dozes 
Gydytojas, paskirdamas vaistus, įvertina individualią žmogaus būklę, todėl savarankiškai sumažinę ar padidinę vaistų dozes, galite pakenkti gydymui.
3.    Laikykitės nurodytos gydymo trukmės ir režimo
Svarbu vaistus vartoti visą gydymo kursą taip kaip nurodė gydytojas, ir jų vartojimo anksčiau nenutraukti net ir pagerėjus sveikatos būklei.
4.    Koreguokite ligos rizikos veiksnius – nejudrumą, antsvorį, žalingus įpročius ar netinkamą mitybą 
Gyvenimo būdas turi daug įtakos sveikatai, ypač gydant lėtines neinfekcines ligas. Pasitelkite gyvensenos medicinos specialistą, kuris nuosekliai padės įgyti naudingų sveikatai ir ligos valdymui žinių ir įpročių.
5.    Žinokite vartojamų vaistų pavadinimus ir dozes
Šio sąrašo sudarymas leis išvengti klaidų ir nepageidaujamos vaistų sąveikos.
6.    Stebėkite savo ligos ir jos gydymo eigą
Kasdien tuo pačiu metu arba kaip nurodė gydytojas žymėkite sveikatos rodiklius, kurie svarbūs ligos valdymui. Tam pasitelkite išmaniuosius įrenginius. Ši informacija vertinga koreguojant gydymą. Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą (ĮNR)  taip pat praneškite ir Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai: tai padaryti visai paprasta – tereikia paspausti šią nuorodą.
Jei Jums kyla papildomų klausimų apie tai, kodėl vaistai turi šalutinį poveikį, atsakymus į juos galite rasti paspaudę šią nuorodą.
7.    Apie sveikatos būklės pokyčius, įtarimus dėl pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos į vaistus nedelsdami informuokite gydantį gydytoją
Gydytojas gali koreguoti gydymą ir paskirti kitus, labiau tinkančius vaistus, bei atlikti papildomus tyrimus.
8.    Reguliariai patikrinkite vaistų tinkamumo vartoti terminus, vaistus laikykite ant pakuotės ar pakuotės lapelyje nurodytomis sąlygomis, vaikams nepasiekiamose vietose 
Pasibaigusio tinkamumo vartoti vaistai yra pavojingi sveikatai ir aplinkai. Pasenusius ar nereikalingus vaistus reikia pristatyti į bet kurią vaistinę.
9.    Vaistus įsigykite tik teisėtose vietose: vaistinėse ar jų interneto svetainėse, licencijuotose vaistų mažmeninės prekybos įmonėse
Įsigiję vaistų neteisėtose vietose – turguose, nelegaliose internetinėse svetainėse – rizikuojate vartoti neaiškios kilmės produktus, falsifikatus ir sukelti rimtų neigiamų padarinių savo sveikatai. Būkite budrūs ir atsakingi. Daugiau informacijos į ką reiktų atkreipti dėmesį įsigyjant vaistus galite rasti čia.
10.    Vaistus rinkitės iš analogiškų vaistų grupės Jums priimtiniausia kaina 
Vaistai skirstomi į 3 grupes: originalūs patentiniai, originalūs nepatentiniai ir generiniai vaistai.
Generiniai vaistai – tai vaistai, kurie analogiški originaliems vaistams, tačiau juos gamina kiti gamintojai pasibaigus originalaus vaisto patentinės apsaugos laikotarpiui. Generiniame vaiste yra ta pati veiklioji medžiaga, tas pats jos kiekis dozuotėje (tabletėje, kapsulėje ir pan.). Jis yra tos pačios farmacinės formos ir vartojamas tai pačiai ligai gydyti. Generinio vaisto kokybė, saugumas ir veiksmingumas nesiskiria nuo originalaus vaisto. Generinių vaistų kainos dažniausiai yra mažesnės, todėl, norėdami taupyti, rinkitės generinį vaistą.
Jei kyla klausimų renkantis vaistus, juos  užduokite gydančiam sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistui.

Ką pravartu žinoti perkant vaistinius preparatus: https://vvkt.lrv.lt/lt/gyventojams/ka-pravartu-zinoti-perkant-vaistus/

Kaip pranešti apie pastebėtą nepageidaujamą reakciją į vaistą?: Kaip pranešti apie pastebėtą nepageidaujamą reakciją į vaistą? – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie LR Sveikatos Apsaugos Ministerijos (lrv.lt)

LR Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

 

Skip to content