Menu Close

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas – kaip praleisti šventes tiems, kurie jaučiasi liūdni ar vieniši

Artėjant šilčiausioms ir gražiausioms metų šventėms, dalinamės psichoterapeuto Andriaus Kalugino mintimis apie tai, kaip praleisti šventes tiems, kurie jaučiasi liūdni ar vieniši.
Malonaus skaitymo!

“KAIP IŠGYVENTI ŠVENTINĮ LAIKOTARPĮ TIEMS, KAM LIŪDNA IR VIENIŠA”

Nesvarbu, tikite Jūs stebuklais ar ne – jie yra ir jie bus.
Kalėdos ir Naujieji metai bus. Visiems. Neišvengiamai. Norite Jus šito, ar nenorite. Nepriklausomai nuo to, kaip Jūs jaučiatės, ką jaučiate ir kaip vertinate šias šventes. Jos būtinai bus – patinka Jums tai, ar nepatinka, norisi Jums švęsti, ar nesinori. Tačiau tik nuo Jūsų priklauso, ar būtent Jūs šiemet jas turėsite, ar ne.
Jums liūdna dėl artėjančių švenčių? Gal Jus pykina nuo kitų žmonių džiaugsmo, juoko, papuoštų eglučių, dovanų ir dovanėlių, kuklaus ar gausaus švenčių stalo ir kitų šių žiemos švenčių atributų? Gal tulžingai piktinatės, kad visa tai vyksta ne su Jumis, be Jūsų? Gal ciniškai keikiate šią visuotiną „švenčių psichozę“? Gal piktdžiugiškai šaipotės iš tų kvailių, kurie skęsta švenčių rūpesčiuose? Manote, kad tai neturi jokios prasmės? Kad visa tai ne Jums ir net nenorite viso to matyti, o tuo labiau dalyvauti? Tebūnie. Tai Jūsų reikalas ir pasirinkimas.
Jaučiatės nelaimingi, pasimetę ir niekam nereikalingi? Gaila. Neturite pinigų, sveikatos, nuotaikos? Stebuklams tas nebūtina. Bet neatiminėkite iš savęs didžiausio turto – tikėjimo, vilties ir švenčių. Tai yra tie dalykai, kurių niekas pasaulyje nepajėgus atimti iš Jūsų, išskyrus Jus pačius. Tik šie trys dalykai padėdavo išgyventi žmonėms net pačiomis baisiausiomis sąlygomis, neleido palūžti Kristaus kankiniams, diktatorių aukoms, kovotojams už Lietuvos laisvę, tremtiniams Sibire. Šie trys dalykai įkvėpia žmones patekusius į pačias sunkiausias gyvenimo situacijas, padeda ligoniams ir jų artimiesiems, palaiko netekusius namų, darbo, paramos, giminaičių.
Manote, esate vieniši? Netiesa. Tereikia norėti atvira širdimi apsidairyti aplinkui. Manote, Jums yra blogiausia ir kiti nesupras Jūsų skausmo? Netiesa. Yra žmonių, kuriems dar blogiau, dar sunkiau, dar baisiau. Manote, nėra kas Jus priglaustų ir suprastų? Netiesa. Esate laukiami ten, kur galbūt net patys nenumanote. Gi sakau, stebuklai vyksta.
Vienišumas ir nepakantumas šventėms nėra jokia diagnozė ar sutrikimas. Tai yra tik požiūrio perspektyvos klausimas. Jei nėra nuotaikos, nesiekite būti laimingas ar linksmas – čia jau bus, kaip bus. Svarbiausia – norėkite būti. Būti švelnūs, kantrūs ir šventiški sau.
Liaukitės bergždžiai sielvartavę. Tai niekur neveda. Neterškite savo minčių pavydu, nuoskaudomis ir neigimais. Nenuodykite savęs neviltimi. Nežalokite savo proto neapykanta. Nekankinkite kūno tingumu. Verčiau draugiškai savimi pasirūpinkite ir geranoriškai priimkite.
Turėkite drąsos atleisti ar paskelbti paliaubas – jei su kažkuo susipykote. Nepasikuklinkite paskambinti ir pasiprašyti arba pakvieti į svečius draugą ar draugę, kaimyną ar kolegą, tėtį ar mamą, senelį ar močiutę, anūką ar anūkę, sūnų ar dukrą, brolį ar seserį, žentą ar marčią.
Juk visada atsiras vietos prie Kūčių, Kalėdų ar naujametinio šventinio stalo, kad ir koks kuklus jis bebūtų, ar prie televizoriaus, ar ant senos jaukios sofos su puodeliu gardžios arbatos ir lašeliu uogienės.
Nusiimkite ambicijų karūną. Neišduokite patys savęs.
Aš nežinau tikro kelio į laimę, nes kiekvienam yra savas kelias. Bet aš žinau tikrą kelią į nesėkmių dugną – užsisklęsti savyje. Aš nežinau, kaip atrodo pačios gražiausios Kalėdos, bet žinau, kaip tikrai galima jas sugadinti – neįsileisti jų į save.

Šventės pagal Jūsų skonį.
Nesistenkite taisyti savo vienišumo, nevilties ar liūdesio problemos. Pataisykite savo mintis apie tai. Tada problema išsispręs pati savaime, o viską ko Jums iš tikrųjų reikia gausite tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje.
Štai paprasta „minčių taisymo“ programa šventiniu laikotarpiu.
Kad ir kaip besijaustumėte, būsite vieni ar su kompanija, padarykite nors vieną iš šių dalykų:
• Sukurkite šventinę atmosferą savo namuose. Nors truputį papuoškite namus.
• Gražiai apsirenkite – papuoškite save.
• Sugalvokite, ką malonaus galėtumėte sau pasidovanoti. Nustebinkite save. Patikėkite, visada rasite, ką sau padovanoti.
• Pajudėkite. Galite sugalvoti pasivaikščioti, pasimankštinti, pašokti ar susitvarkyti namus. Judėjimas – puikus būdas pasijausti geriau.
• Pagardinkite save. Pasimėgaukite kokiu nors skanėstu, gardžiu gėrimu ar kvapu.
• Leiskite sau… Ką? Sugalvokite patys. Tiesiog leiskite sau ką nors smagaus, malonaus, neįtikėtinai gražaus.

Svarbiausia. Šventės turi lygiai tiek magijos, kiek mes patys jas užburiame. Visiems mums kartais reikia pasakos. Neatimkite jos iš savęs. Sukurkite šventinę pasaką pagal savo nuožiūrą. Gražių artėjančių švenčių, mielieji.

Andrius Kaluginas”

Dėkojame straipsnio autoriui A. Kaluginui už geranorišką bendradarbiavimą!

Skip to content