Menu Close

LEGIONELIOZĖS PREVENCIJA

Primename, kad pirmąjį šių metų pusmetį užfiksavus Lietuvoje daugiau legioneliozės atvejų nei ankstesniais metais, liepos 1 d. buvo patvirtinta nauja higienos norma, kuri įpareigojo karšto vandens tiekėjus užtikrinti, kad vandentiekio sistemose karšto vandens temperatūra būtų ne žemesnė nei 50 °C.

Pagrindinės taisyklės:

Nuleisti užsistovėjusį vandenį. Būtent stovinčiame netinkamos temperatūros vandenyje bakterijos ir linkusios daugintis, todėl po ilgesnės naudojimosi karštu vandeniu pertraukos, pavyzdžiui, grįžus iš 2 savaites ar ilgiau trukusių atostogų, pirmiausia būtina karštą vandenį iš kiekvieno namuose esančio čiaupo stipria srove nuleisti 5 minutes ir tik tuomet po juo praustis.

Reguliariai valyti dušų galvutes ir čiaupus. Legionelioze užsikrečiama įkvėpus vandens lašelių – aerozolio, kuris susidaro, pavyzdžiui, prausiantis duše. Būtent dušų galvutėse ar čiaupuose ilgainiui susikaupusiose nuosėdose gali atsirasti ir daugintis legionelės. Rekomenduojama šiuos įrenginius valyti bent kartą per mėnesį, kad neužkalkėtų.  

Palaikyti tinkamą temperatūrą. Kad vandens sistemose neatsirastų sveikatai pavojingų bakterijų (legionelių), būtina palaikyti tinkamą vandens temperatūrą: karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (čiaupuose ne mažiau kaip 50 °C), o šaltas – visada pakankamai šaltas (ne daugiau kaip 20 °C).

Daugiau informacijos:

Ligos aprašymas 
Lietuvos higienos norma HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“

INFORMACIJA DAUGIABUČIŲ NAMŲ ADMINISTRATORIAMS, ŠILUMOS ŪKIŲ PRIŽIŪRĖTOJAMS IR GYVENTOJAMS:

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

Skip to content