Vaiko mitybos įpročiai pradeda formuotis dar ankstyvoje vaikystėje ir palaipsniui vis kinta. Būtent šiuo metu itin svarbu, jog tėvai nustatytų aiškius vaikų mitybos tikslus, kad sveikatai palanki mityba taptų jų gyvenimo būdo dalimi.
Kaip paskatinti vaiką valgyti sveikai?
▪ Užtikrinkite vaikui sveikatai palankią mitybą. Kiekvienas žmogus turi gauti įvairių maistinių medžiagų (angliavandenių, baltymų, riebalų), vitaminų ir mineralinių medžiagų, ląstelienos ir vandens.
▪ Nustatykite mitybos ir valgymo taisykles. Svarbios ne konkrečios taisyklės, o jų buvimas ir pastovumas. Pavyzdžiui, apsibrėžkite, kad jūsų šeimoje pusryčiai yra valgomi prie bendro stalo arba kad galima nesuvalgyti viso neragauto patiekalo, tačiau būtina bent paragauti.
▪ Švieskite vaiką apie sveikatai palankią mitybą. Nuo pat mažens pasakokite, kodėl renkatės vienus ar kitus maisto produktus, kuo jie naudingi ir kodėl reikalingi mūsų kūnui.
▪ Rodykite tinkamą pavyzdį. Jokie pamokymai valgyti morkas neveiks, jeigu patys krimsite šokoladą.
▪ Leiskite vaikui dalyvauti procese. Meniu sudaryme dalyvaujantis, kartu maisto produktus perkantis ir gaminantis vaikas bus labiau linkęs valgyti tai, prie ko atsiradimo ant stalo jis prisidėjo.
▪ Ieškokite sveikesnių alternatyvų. Namuose nesunku pasiruošti įvairių nesveiko maisto alternatyvų. Pavyzdžiui, mėsainio su kapotos vištienos paplotėliu, naminėmis pilno grūdo bandelėmis, jogurtiniu padažu ir daržovėmis tikrai negalėtume pavadinti šlamštmaisčiu.
▪ Mokykite saikingai „nusikalsti“. Porcija ledų ar pakelis bulvių traškučių tikrai nepakenks, jeigu juos valgysime kartą per mėnesį. Paaiškinkite vaikui, kodėl šis maistas negali būti kasdienis ir mokykite jį valgyti tik retkarčiais ir būtinai tik su saiku.
Parengta pagal Higienos instituto informaciją.