Menu Close

DRĖGMĖ IR PELĖSIS

Oro kokybė patalpose yra ypač svarbus veiksnys, turintis poveikį žmogaus sveikatai. Patalpose, kuriose drėgna ir kurios blogai vėdinamos,
atsiranda pelėsis. Pelėsių grybelis auga namo organinėse medžiagose, kai santykinė drėgmė viršija 75proc., pvz., medienoje, gipso kartone, tapetuose, klijuose, dažuose ir tekstilėje, knygose. Drėgmė–puiki terpė daugintis bakterijoms.
Įkvėptos pelėsio sporos gali sukelti kvėpavimo takų uždegimą, nosies gleivinės pakitimų, ilgiau būnant tokiose patalpose gali kilti rimtų sveikatos problemų: išsivysto plaučių funkcijos nepakankamumas, paūmėja chroniškos kvėpavimo takų ligos, pvz. astma, bronchitas ir kt.
Alergija dėl pelėsių grybelio gali atsirasti ir tiems žmonėms, kurie anksčiau alergijos neturėjo.
Namų drėgmės lygiu ypač svarbu rūpintis tiems žmonėms, kurių imunitetas silpnas, nes esant per sausam ar per drėgnam patalpų orui, kyla pavojus susirgti virusinėmis ar kitomis ligomis. Drėgnoje patalpoje žmogaus kūnas išskiria daugiau šilumos, o tai sukelia šalčio pojūtį. Senyvo amžiaus žmonėms, kuriems padidėjusi hipotermijos rizika, net ir trumpas šalčio poveikis gali turėti neigiamos įtakos. Žema temperatūra ir didelė drėgmė skatina pelėsio, grybelio, dulkių erkučių plitimą, kas itin pavojinga astma sergantiems ar į alergijas linkusiems asmenims.
Pelėsis kenkia ne tik fizinei sveikatai, bet tokiose patalpose gyvenantys žmonės dažniau suserga depresija. Todėl būtina tinkamai vėdinti patalpas, naikinti pelėsį neutralizuojant drėgmės šaltinį. Ant kieto paviršiaus atsiradusį pelėsį galima nuplauti muiluotu vandeniu, o pelėsiui atsinaujinus, patartina naudoti chemikalus, baliklius.
Geriausias būdas užkirsti kelią pelėsiams augti – tinkamas vėdinimas, per didelės drėgmės šalinimas ir pakankamas patalpų šildymas.
Parengta pagal Higienos instituto informaciją.
Skip to content