Menu Close

ATPAŽINK INSULTĄ

Pasaulio insulto organizacijos duomenimis, kiekvienais metais 12 milijonų žmonių pasaulyje patiria insultą, maždaug pusė jų miršta. Tačiau medicinos pagalbą suteikus laiku, pacientas turi didelę galimybę išgyventi. Todėl labai svarbu, kad artimieji ir kiti šalia esantys žmonės mokėtų atpažinti insulto simptomus ir nedelsiant imtųsi veiksmų.
„Insultas sunki liga ir svarbu mokėti atpažinti jos požymius, o juos pastebėjus – kuo greičiau kreiptis į gydytojus. Mes pastebime, kad mūsų visuomenėje labai daug žmonių laiku neatpažįsta insulto. Atsiradus simptomams, ypač jei jie yra nežymūs, žmonės laukia pusdienį ar net parą, tikėdamiesi, kad pagerės. Kai tokie žmonės atvyksta, ne visada galime jiems pagelbėti“, – sako gydytoja B. Viesulaitė.
7 veiksmai, kuriuos gali pradėti šiandien, kad išvengtumei insulto:
1. Mažink padidintą kraujospūdį.
Optimalus – 120/80. Dėl būklių, kai siektinas optimalus kraujospūdis yra aukštesnis, būtina pasitarti su savo gydytoju. Kaip to pasiekti? Mažink suvartojamos valgomosios druskos iki pusės šaukštelio per dieną. Venk cholesteroliu turtingo maisto – pavyzdžiui, burgerių, sūrio ir ledų. Valgyk po 4-5 vaisius ar daržoves per dieną, 2-3 kartus per savaitę valgyk žuvį bei kasdien patiekalų iš pilnagrūdžių grūdų. Nerūkyk. Judėk ne mažiau kaip 30 minučių kasdien.
2. Mažink kūno svorį.
Nutukimas didina insulto riziką. Jei turi viršsvorį, numetęs bent 5 kg gali realiai sumažinti insulto riziką. Kaip to pasiekti? Sportuok ne mažiau kaip 30 minučių kasdien bent 5 dienas per savaitę, o jei gali, ir daugiau. Nerūkyk. Stenkis suvartoti ne daugiau nei 1500 – 2000 kalorijų per dieną. Jei nepavyksta pasiekti kūno masės indekso (kūno svorio ir ūgio kvadrato santykis) mažesnio nei 25, pasitark su savo (šeimos?) gydytoju.
3. Judėk daugiau.
Siek tikslo judėti vidutiniu intensyvumu bent 5 dienas per savaitę. Kaip to pasiekti? Po pusryčių pasivaikščiok apie namus. Pradėk lankyti sporto klubą. Judėk taip intensyviai, kad būtų sunku kvėpuoti, bet dar galėtum kalbėti. Verčiau lipk laiptais, o ne naudokis liftu. Jei nepavyksta vienu metu skirti judėjimui bent 30 minučių per dieną, išdalink šį laiką į 10 – 15 minučių laiko atkarpas per kelis kartus.
4. Alkoholį vartok saikingai.
Kaip to pasiekti? Vartok ne daugiau kaip 150 mililitrų vyno, 350 mililitrų alaus ar 45 mililitrų stipresnio gėrimo per dieną. Rinkis raudoną vyną.
5. Gydyk prieširdžių virpėjimą.
Prieširdžių virpėjimas yra nereguliari širdies veikla sudaranti sąlygas trombų atsiradimui širdyje. Iš širdies nukeliavęs į galvos smegenis trombas gali sukelti insultą. Kaip to pasiekti? Jei jauti nereguliarią širdies veiklą ar dusulį, konsultuokis su savo gydytoju. Gydytojas patars, kokius antikoaguliantus (kraują skystinančius vaistus) vartoti.
6. Gydyk cukrinį diabetą.
Didelis cukraus kiekis kraujyje ilgainiui sukelia kraujagyslių pažeidimus, kurie padeda susidaryti trombams. Kaip to išvengti? Kontroliuok cukraus kiekį reguliariai pasitikrindamas cukraus koncentraciją kraujyje. Maitinkis sveikai, judėk ir, gydytojui rekomendavus, vartok vaistus.
7. Nerūkyk.
Rūkymas tirština kraują bei sukelia kraujagyslių susiaurėjimą.
Rūkymo atsisakymas, kartu su sveika mityba ir judėjimu, yra vienas iš galingiausių gyvenimo būdo pokyčių, reikšmingai mažinančių insulto riziką. Kaip to pasiekti? Tarkis su savo gydytoju dėl tau tinkamiausio būdo mesti rūkyti. Nepasiduok. Dažniausiai vieno bandymo mesti rūkyti neužtenka. Suprask, kad su kiekvienu bandymu esi vis arčiau šio žalingo įpročio atsikratymo.
Daugiau apie insulto simptomus, rizikos faktorius, insulto profilaktiką ir kitos naudingos informacijos galima rasti Lietuvos insulto asociacijos inicijuotoje informacinėje svetainėje www.insultuistop.lt. 
Skip to content