Menu Close

APSAUGA NUO SAULĖS

Ne tik odos nudegimai saulėje kelia pavojų sveikatai, bet ir kiti karščio sukelti negalavimai gali sugadinti atostogas. Keletas pagrindinių simptomų esant saulėje: galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, pakilusi kūno temperatūra, mirgėjimas akyse, šaltas prakaitas.

KAIP PADĖTI SAU AR NUKENTĖJUSIAM ASMENIUI?

Skubiai eiti į pavėsį ir ant galvos dėti šaltą kompresą, gerti vėsų, bet ne šaltą vandenį. Jei šie veiksmai nepadeda ir žmogus neatsigauna per kelias minutes, iškviesti skubiąją pagalbą. Tiek gavus saulės, tiek šilumos smūgį, žmogus gali nualpti.

APSAUGINĖS PRIEMONĖS NUO SAULĖS

Teisingas produkto naudojimas yra toks pat svarbus kaip ir paties produkto pasirinkimas. Norint apsisaugoti nuo saulės faktoriaus (SPF), būtina žinoti, kad suaugusio žmogaus kūnui reikia vidutiniškai 6 pilnų arbatinių šaukštelių priemonės nuo saulės. Šis kiekis pakartotinai turi būti naudojamas po maudynių, dušo ar praėjus apsaugos laikui. Kiekvieno žmogaus oda, priklausomai nuo jos tipo, įdega per skirtingą laiką, pvz., šviesiaodžiai, būdami saulėje ir nenaudodami jokių apsauginių priemonių, parausta vidutiniškai per 10 minučių. Pasitepus priemone, kurios SPF15, to paties baltaodžio oda parausta ne per 10, o per 10×15 minučių, t. y. per 15 kartų ilgesnį laiką – 150 minučių. Reiktų atsiminti, kad nei vienas SPF 100 % nesulaiko UVB spindulių.

SPF pralaidumas UVB spinduliams UVB spindulių sulaikymas %
SPF 2 iki 50 %
SPF 10 90 %
SPF 15 93 %
SPF 20 95 %
SPF 30 96,7 %
SPF 60 98,3 %

UV SPINDULIAI – A, B, C:

UVC tipo spinduliai yra ypač žalingi gyvybei, tačiau nekelia pavojaus, nes juos visiškai nufiltruoja ozono sluoksnis.

UVB tipo spinduliai pasiekia mūsų odos paviršių ir jų dėka mūsų oda įdega (o kartais ir nudega). UVB spindulių intensyvumas didžiausias vasarą nuo 11 val. ryto iki maždaug 15 val. Vasaros metu gauname iki 70 % visos metinės UVB spindulių dozės.

UVA tipo spinduliai ilgą laiką buvo laikomi nekenksmingais žmogui. Išsamesni tyrimai parodė, kad šie spinduliai prasiskverbia į odą giliau nei UVB ir gali padaryti didesnę žalą nei pastarieji. UVA spinduliai yra pastovesni nei UVB, jų poveikis nėra priklausomas nuo dienos ar metų laiko, jų, kitaip nei UVB spindulių, nesulaiko stiklas.

KARŠTĄ DIENĄ REKOMENDUOJAMA

Reikia gerti daug skysčių, ypač naudingas mineralizuotas vanduo, nes karštyje organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Vandens po truputį gerkite visą dieną, nelaukdami, kol pradės kamuoti troškulys. Venkite alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu, gėrimų su saldikliais, nes tokie gėrimai šalina iš organizmo vandenį. Dėvėkite šviesius, laisvus, natūralaus audinio, prakaitą gerai praleidžiančius drabužius. Venkite drabužių iš sintetinių audinių. Galvą apsaugokite skrybėlaite ar kitu galvos apdangalu, skėčiu. Tepkitės apsauginiu kremu nuo saulės. Darbus lauke geriau atlikite ryte ir vakare. Dažniau būkite pavėsyje, kad kūnas turėtų galimybę atsigauti.

 

Parengta pagal: http://www.sveikatavisiems.lt;  

Skip to content