Menu Close

ANYKŠČIUOSE DISKUTUOTA IR TEIKTI SIŪLYMAI PREVENCIJAI GERINTI

Į Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešąją biblioteką susirinko šios bibliotekos, Trečiojo amžiaus universiteto, Moterų užimtumo centro, Anykščių rajono savivaldybės ir jos Visuomenės sveikatos biuro (VSB) atstovai. Jiems surengtas susitikimas su Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistais, kuriame dalyvavo ir Anykščių rajono savivaldybės Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovai – direktorė Sonata Steniulienė, direktorės pavaduotojas asmens sveikatos priežiūrai, šeimos gydytojas Kęstutis Jacunskas. Susitikimo tikslas – labiau paskatinti anykštėnus tikrintis pagal  prevencines programas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Renginį pradėjusi Anykščių rajono savivaldybės VSB direktorė Lina Pagalienė atkreipė dėmesį, kad laiku tikrintis sveikatą taip pat svarbu, kaip laiku spėti į savo gyvenimo traukinį. Bet dalis žmonių pražiopso progą nueiti pas šeimos gydytoją tada, kai jaučiasi sveiki, o kai liga praneša apie save, medikai jiems nebe visada gali padėti. VSB vadovė apgailestavo, kad anykštėnai irgi nepakankamai tikrinasi dėl tų ligų, kurių prevencinius patikrinimus apmoka ligonių kasos.

Panevėžio TLK atstovai pridūrė, kad apie prevenciją visoje Lietuvoje daug šįmet kalbama ne šiaip sau. Atliekamos analizės rodo, kad tikrinamo amžiaus asmenų dalyvavimas prevencinėse programose yra nepakankamas, ypač 2020–2021 metais. Vangesnis gyventojų sveikatos tikrinimasis prevenciškai rodo prastėjantį ikivėžinių susirgimų ir ankstyvojo vėžio stadijų išaiškinimą.

Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Laura Nakrošienė atkreipė dėmesį, kad Europos kardiologų draugijos parengtose širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos gairėse Lietuva yra pažymėta raudona spalva kaip šalis, kurios gyventojams būdinga ypač didelė širdies ligų rizika. Taip pat ir piktybinių darinių aptinkama labai daug. Higienos instituto duomenimis, pavyzdžiui, 2020 m. per dieną Lietuvoje buvo nustatoma daugiau nei 400 išeminės širdies ligų atvejų. 2021 metais šie skaičiai išaugo iki 516 atvejų per dieną, o per metus pernai nustatyta beveik 186 tūkst. atvejų – maždaug tiek, kiek yra gyventojų Panevėžio ir Utenos apskrityse kartu sudėjus. Aptiktų piktybinių darinių skaičius pernai buvo toks, koks apytikslis Šiaulių miesto gyventojų skaičius – beveik 102 tūkst., nors 2020 metais jis prilygo tik Panevėžio gyventojų skaičiui.

  1. Nakrošienė priminė susirinkusiesiems visas 5 prevencines programas, apmokamas iš PSDF – krūties, gimdos kaklelio, prostatos ar storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Taip pat akcentavo, kad dalis tų, kurie prevenciškai pasitikrina dėl šių ligų, tampa laimingaisiais, nes anksti aptikta liga dažnai būna išgydoma arba gerokai prailgina gyvenimą.
  2. Steniulienė pastebėjo: posakis, kad sveikų žmonių nebūna, o yra tik nediagnozuotos ligos, ko gero, teisingas. Kiekvienam svarbu domėtis savo sveikata, bendradarbiauti su gydytoju, slaugytoja, kad ligą būtų paprasčiau aptikti. Ypač dabar, kai pandemija tam nebetrukdo.

PSPC direktorė teigė, kad jos vadovaujamoje gydymo įstaigoje dirba 16 šeimos gydytojų, tad anykštėnai turi visas galimybes rinktis. Taip pat priminė: gydytojas įtakos žmogaus sveikatai turi tik 10 proc. Visa kita priklauso nuo paties paciento – jo gyvensenos, mitybos, kitokio rūpinimosi sveikata.

Gydytojas. K. Jacunskas pastebėjo: kuo jaunesniame amžiuje  aptinkama onkologinė liga,  tuo paprastai ji greičiau progresuoja. Vyresnio amžiaus žmonės onkologines ligas išgyvena lengviau. Ligoms įtakos turi ir genetika. Iš patirties medikas sakė žinantis nemažai užleisto prostatos vėžio atvejų, bet žinantis ir kitų atvejų, kai gydymas davė gerų rezultatų.

Ligonių kasos atstovai parodė, kokia yra prevencinių programų Panevėžio ir Utenos apskrityse vykdymo statistika, kurioje vietoje joje yra Anykščių rajonas, dėl kurių ligų anykštėnai tikrinasi prasčiausiai. Pažymėta, kad pasitikrinti sveikatą prevenciškai kainuoja tik laiko. Vyko diskusijos, kodėl galimybė nemokamai tikrintis prevenciškai ribojama nuo konkretaus amžiaus ir skirtingai pagal ligą, ką daryti, kad Anykščiuose būtų atliekamos kolonoskopijos ir dėl jų nereikėtų gyventojams vykti į Uteną ar Ukmergę. Juolab, kaip teigė PSPC atstovai, miesto ligoninė turi ir specialistą, galintį jas atlikti, ir reikiamą aparatūrą.

Andrioniškio seniūnas Rolandas Lančickas teiravosi, kiek įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms turi aktyvus sportas, siūlė ligonių kasoms kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ir inicijuoti e. sveikatos sistemos patobulinimą taip, kad joje kiekvienas prisijungęs pacientas galėtų rasti priminimą, kada jam laikas pasitikrinti pagal prevencinę programą.

Kai kurie susirinkusieji pastebėjo, kad sunku bendradarbiauti su gydytojais, kai jie apkrauti ne medicininiais darbais ir mato tik kompiuterį, o ne pacientą, pastarajam skiria vos kelias minutes. Užsiminta ir apie ilgas eiles pas gydytojus, ypač III lygio specialistus. Kiti dėkojo už susitikimą, informatyvumą, konkretumą, puikų informacijos pateikimą ir teigė gavę naujos, vertingos informacijos arba turėję progą prisiminti tai, kas primiršta, ir įsidėmėti, kad reikia laiku pasitikrinti sveikatą.

PSPC direktorė siūlė dažniau inicijuoti panašaus pobūdžio renginius, nes juose gyventoji gali išgirsti tai, ko paprastai nėra galimybės išgirsti gydytojo kabinete.

 

             Panevėžio teritorinė ligonių kasa

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galite pateikti info@vlk.lt arba tel. (8 5) 232 2222.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą