Menu Close

ANYKŠČIŲ RAJONO UGDYMO ĮSTAIGOSE – TRENIRUOKLIAI

Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įgyvendino projektą „Aktyvi pertrauka – žingsnis į sveiką ateitį“, kuris parengtas pagal Anykščių rajono savivaldybės projektų, įgyvendinamų pagal Anykščių rajono savivaldybės strateginio 2021–2023 metų veiklos plano 4 programos „Sveikatos apsaugos programa“ priemonę Nr.4.1.3.03 „Visuomenės sveikatos projektų vykdymas“ (toliau – Projektas). Projektas įgyvendintas Anykščių rajone veikiančiose ugdymo įstaigose, vykdančiose bendrąjį ugdymą.

Projekto tikslas – išugdyti tinkamus fizinio aktyvumo įpročius ir suformuoti natūraliai kylantį judėjimo svarbos suvokimą vaikų kasdieniame gyvenime taip stiprinant jų psichinę ir fizinę sveikatą.

Lietuvoje paskelbus visuotinį karantiną dėl COVID-19 infekcijos plitimo mažinimo, fizinio aktyvumo mažėjimo problema dar labiau išaugo – vaikai buvo priversti mokytis iš namų, kas sąlygojo judėjimo sumažėjimą – tai atsiliepė vaikų psichinei sveikatai, padaugėjo nutukimo atvejų, išaugo vaikų pasyvumas ir praleidžiamas laikas prie ekranų, kas, tikėtina, atsilieps vaikų regėjimui.

Ši problema yra itin aktuali tiek švietimo, tiek sveikatos priežiūros sektoriui, žinoma ir patiems vaikams bei jų tėvams. Kadangi vaikai didžiąją dalį dienos praleidžia ugdymo įstaigoje, tai yra puiki vieta ne tik suteikti išsilavinimą, bet ir suformuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, šiuo atveju, organizuoti aktyvias pertraukas ir užtikrinti kasdienį fizinį aktyvumą. Remiantis Anykščių rajone atliktu mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimu, 2020 m. 9 klasės mokinių, kurie 5 ir daugiau dienų mankštinasi ar sportuoja bent 60 minučių (skaičiuojant kartu su fizinio ugdymo pamokomis), dalis (proc.) buvo 29,9% (Lietuva – 36,3%). 9 klasės mokinių, kurie kasdien, ne pamokų metu, mankštinasi ar sportuoja bent 60 minučių, dalis (proc.) 2020 m. buvo 10,1% (Lietuva – 11,5%). Lyginant pastarojo rodiklio reikšmę su 2016 m., Anykščių rajone tokių vaikų buvo 10,9% (Lietuva – 9,9%), tai reiškia, jog fiziškai aktyvių vaikų mūsų rajone sumažėjo 7,3%. Kalbant apie laiką, praleistą prie ekranų, 5, 7 ir 9 klasės mokinių dalis per 4 m. išaugo 0,5%, 2016 m. tokių vaikų buvo 20,5% (Lietuva – 19,4%), 2020 m. – 20,6% (Lietuva – 25%).

Remiantis Higienos institutu, 2019 m. Anykščių rajone nutukimas buvo diagnozuotas 88-iems 7-17 m. amžiaus vaikams, o 2020 m. – 93-ims. Vertinat šio sergamumo rodiklį 1000-iui gyventojų, 2019 m. rodiklis buvo 44,76 (Lietuva – 39,16), 2020 m. – 48,26 (Lietuva – 33,92), tad nutukusių vaikų padidėjo 7,8%. Šio projekto esmė – užtikrinti aktyvių pertraukų plėtrą Anykščių rajono bendrojo ugdymo įstaigose ir taip įgyvendinti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendaciją dėl būtino fizinio aktyvumo – kasdien sukaupti mažiausiai 60 min. vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės veiklos. Tinkamai ir įdomiai suorganizuotos aktyvios pertraukos užtikrins būtinąjį fizinį aktyvumą, kuris sustiprins psichinę ir fizinę sveikatą, o įtraukus ir inovatyvias priemones, vaikai bus ugdomi bei linksmai praleis laiką. Ugdymo įstaiga, organizuojanti aktyvias pertraukas, atitiks aprašą ir lengviau įgis aktyvios mokyklos statusą (remiantis protokolu, vienas iš visuomenės sveikatos biurų veiklos prioritetų – skatinti ugdymo įstaigas įgyti aktyvios mokyklos statusą).

Atsižvelgus į aukščiau minėtas problemas, buvo nuspręsta Anykščių rajono ugdymo įstaigoms nupirkti treniruoklius steperius (žingsniuoklius), kurių pagalba vaikai pertraukų metu (ir ne tik) mankštinsis, padidins nueinamų žingsnių skaičių, aktyviai praleis laisvą laiką nuo pamokų ir taip pailsės nuo mokymosi krūvio, atsipalaiduos. Naudojimasis treniruokliais yra itin paprastas – užlipus ant treniruoklio ir minant pedalus tuo pačiu metu galima bendrauti su draugais, skaityti knygą ar suvalgyti obuolį.

Iš viso buvo nupirkta 24 vnt. treniruoklių – po 4 vnt. Anykščių miesto ir rajono mokykloms, kurios treniruokliais gali dalintis ir su joms priklausančiais skyriais – Anykščių Antano Vienuolio progimnazijai, Anykščių Antano Baranausko pagrindinei mokyklai, Anykščių Jono Biliūno gimnazijai, Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijai, Anykščių rajono Svėdasų Juozo Tumo Vaižganto gimnazijai, Anykščių rajono Kavarsko pagrindinei mokyklai – daugiafunkciam centrui. Vaikai noriai naudojasi treniruokliais tiek pertraukų, tiek kūno kultūros pamokų metu ir teigia, jog tai puiki priemonė „pasivaikščiojimui“, ypatingai šaltuoju metu laiku.

Tikime, kad treniruokliai ženkliai prisidės prie jaunuolių fizinio aktyvumo didinimo ir išugdys teigiamus judėjimo įpročius!

Dėkojame Anykščių rajono savivaldybei už galimybę įsigyti fizinį aktyvumą skatinančių priemonių, taip pat minėtoms ugdymo įstaigoms už sklandų bendradarbiavimą siekiant vieningo tikslo!

Skip to content