Menu Close

ALKOHOLIS IR COVID-19: KĄ TU TURI ŽINOTI?

Karantino metu rekomenduojame nevartoti alkoholinių gėrimų, nes tai nėra priemonė išvengti Covid-19 infekcijos ar gydytis nuo jos.

SVARBIAUSIA ATSIMINTI:

  • Alkoholio vartojimas jokiu būdu neapsaugo jūsų nuo COVID-19.
  • Etilo alkoholio (etanolio), esančio alkoholiniuose gėrimuose (vyne, aluje, degtinėje ir kt.) ir/ar buityje vartojamose priemonėse (pvz., dezinfekciniame skystyje), vartojimas sukelia didelę tiek trumpalaikę, tiek ilgalaikę žalą žmogaus organizmui, neatsižvelgiant į tai, kokiais kiekiais ir ką vartojate.
  • Alkoholio vartojimas, ypač intensyvus, silpnina imuninę sistemą ir mažina gebėjimą susidoroti su infekcinėmis ligomis.
  • Alkoholio vartojimas padidina ūmaus kvėpavimo distreso sindromo (ARDS), kuris yra viena sunkiausių COVID-19 komplikacijų, riziką.
  • Alkoholis keičia jūsų mintis, sprendimus, jų priėmimą ir elgesį.
  • Alkoholis padidina smurto ir prievartos atsiradimo tarpasmeniniuose santykiuose riziką ir dažnį. Neretai patiriantys smurtą asmenys pradeda vartoti alkoholį – tokia patiriamo smurto įveikos strategija.. Šis „užburto rato“ efektas dar labiau didina nesantaiką, smurtą ir net provokuoja nužudymus ar savižudybes.
  • Alkoholis nepadeda susidoroti su stresu, atvirkščiai, jis padidina panikos simptomus, gilina nerimo sutrikimus, depresiją ir kitus psichikos sutrikimus bei skatina smurtą šeimoje.
  • Alkoholio vartojimas gali padidinti savižudybės riziką.
  • Nors alkoholio vartojimo sutrikimai yra vieni iš labiausiai paplitusių psichikos sutrikimų pasaulyje, jie taip pat yra ir tarp labiausiai stigmatizuotų. Todėl žalingai vartojantiems alkoholį, priklausomiems asmenims kyla didesnė COVID-19 rizika ne tik dėl alkoholio poveikio jų sveikatai, bet ir dėl jų polinkio izoliuotis nuo kitų bei neigti savo sveikatos problemas.
  • Alkoholis padidina riziką susižaloti ar mirti patekus į eismo įvykį, paskendus ar nukritus.

ĮSIDĖMĖTINA!!!

✓ Alkoholio vartojimas COVID-19 nesunaikina, atvirkščiai, užsikrėtus padidina komplikacijų riziką.

✓ Alkoholis (kurio koncentracija ne mažesnė kaip 60 tūrio proc.) veikia kaip dezinfekavimo priemonė tik ant odos paviršiaus, tačiau nurytas tokio poveikio neturi. Atvirkščiai – jis silpniną imuninę sistemą, ilgina imuniteto susidarymo laiką ir mažina atsparumą virusui.

✓ Alkoholio vartojimas padidina rūkymo dažnį, o rūkymas yra susijęs su sudėtingesnėmis ir pavojingesnėmis COVID-19 komplikacijomis.

 

Valstybinis psichikos sveikatos centras parengė rekomendacija, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį.

Rekomendacijas, ką daryti ir ko nedaryti karantino metu, rasite čia: https://vpsc.lrv.lt/uploads/vpsc/documents/files/Leidiniai/alko%20ir%20covidas2___1.pdf

 

Skip to content