Menu Close

SERTIFIKATAI – TOKIE PAT PATIKIMI KAIP KORTELĖS

Šiuo neramiu laikotarpiu į ligonių kasas kreipiasi labai daug gyventojų, norinčių gauti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Ligonių kasos primena, kad ESDK mūsų šalies gyventojams, apsidraudusiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), reikalingos tik vykstant į kitas Europos šalis. Be to, vietoje kortelės labai patogu atsisiųsti sertifikatą, kurio funkcija lygiai tokia pat kaip ESDK.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) specialistai pastebi: gyventojai primiršta, kad ligonių kasos per pandemiją yra sudariusios galimybę apdraustiesiems PSD neišeinant iš namų į savo mobilųjį įrenginį atsisiųsti sertifikatą, laikinai pakeičiantį ESDK, kad išvykstančiajam į kitą Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalį (Lichtenšteiną, Islandiją, Norvegiją), taip pat Šveicariją, Jungtinę Karalystę, jei prireiktų, nemokamai būtų suteikta būtinoji medicinos pagalba valstybinio sveikatos draudimo gydymo įstaigose.

Pasak Panevėžio TLK GAS vedėjos Sigitos Paulauskienės, išvykdamas į kelionę PSD apsidraudęs gyventojas gali pats prisijungti prie Valstybinės ligonių kasos informacinės sistemos ir savarankiškai susiformuoti sau ir nepilnamečiams savo šeimos nariams sertifikatus, laikinai pakeičiančius ESDK. Tam kad būtų galima žmogų identifikuoti, reikia prisijungti per Elektroninių valdžios vartų portalą. Sertifikatas galioja iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, todėl kitą mėnesį reikia jį susiformuoti iš naujo.

Tokį sertifikatą, vedėjos teigimu, galima susiformuoti bei atsisiųsti į mobilųjį telefoną ar kompiuterį ir tada, kai išvykstant iš Lietuvos pamirštama pasiimti ESDK arba kelionės metu ji prarandama, o keliautojui skubiai prireikia būtinosios medicinos pagalbos Europos šalies gydymo įstaigoje. Jei žmogus neturi galimybės prisijungti prie e-valdžios vartų ir užsakyti sertifikato bei atsisiųsti jo į savo mobilųjį įrenginį, galima elektroniniu būdu pateikti užpildytą nustatytos formos prašymą TLK arba kreiptis į šalies, kurioje viešima, vietos valstybinio sveikatos draudimo įstaigą. Ši įstaiga kreipsis į Lietuvos Respublikos TLK pagal asmens gyvenamąją vietą su prašymu atsiųsti ESDK pakeičiantį sertifikatą. Prašymą išduoti sertifikatą turi teisę pateikti ir darbdavys tais atvejais, kai apdraustasis dėl objektyvių aplinkybių pats kreiptis negali.

Ir ESDK, ir sertifikatas PSD apsidraudusiems Lietuvos gyventojams išduodami nemokamai. Su šiais dokumentais Europos šalyse patirtas būtinosios medicinos pagalbos išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos. Vadinasi, Lietuvos apdraustieji, užsienyje patyrę traumą ar ūmiai susirgę, gydymo įstaigoje pateikę sertifikatą gali būti tikri, kad medicininė pagalba bus suteikta pagal toje šalyje nustatytas pagalbos apimtis ir už ją sumokėta tos šalies nustatyta tvarka ir įkainiais.

Svarbu žinoti, kad jei viešėdamas Europos šalyse apdraustasis neturėjo nei ESDK, nei ją pakeičiančio sertifikato, suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas jam teks apmokėti iš savo kišenės. Tačiau grįžus į Lietuvą galima kreiptis į TLK pagal savo gyvenamąją vietą dėl išlaidų kompensavimo ir pateikti apmokėjimą patvirtinančius bei medicininius dokumentus.

Daugiau informacijos keliaujantiems galite rasti čia.

Detalesnes vaizdo instrukcijas, kaip atsisiųsti sertifikatą, rasite čia.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą