Menu Close

SERGAMUMAS GRIPU, ŪMINĖMIS VIRŠUTINIŲ KVĖPAVIMO TAKŲ INFEKCIJOMIS IR COVID-19 LIGA ANYKŠČIŲ RAJONE 2023 METAIS

Gripas – tai ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pasireiškianti karščiavimu, sausu kosuliu, gerklės, galvos ir raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu. Tarp žmonių gripo virusas plinta oro lašeliniu būdu. Greičiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose patalpose, dulkėmis užterštose patalpose. Inkubacinis periodas – 24-72 val. Karščiavimas ir respiraciniai sindromai trunka 4–7 d., sausas kosulys ir nuovargis išlieka dar 1-2 sav. Gripas pavojingas ir dėl sunkių sukeliamų komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas. Gripo sezonas įprastai prasideda nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės (šiais metais gripo sezonas prasidėjo 2023 m. spalio 9 d.) iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės (įpratai tai gegužės mėn.).

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (toliau – ŪVKTI) arba respiracinės infekcijos – nevienalytė ligų grupė, kuriai priklauso gripas, paragripas, adenovirusinė, rinovirusinė, respiracinė sincitinė ir koronavirusinė infekcijos. ŪVKTI yra labiausiai paplitusios infekcinės ligos pasaulyje. ŪVKTI oro lašeliniu ar kontaktiniu būdu platina užsikrėtęs žmogus. Šios infekcijos plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint bei tiesioginio kontakto keliu. Šiomis infekcijomis dažniau sergama rudens ir žiemos laikotarpiu, dažniausiai serga vaikai. Virusai ypatingai suaktyvėja esant ryškiems temperatūrų svyravimams. ŪVKTI būdinga staigi pradžia, pakilusi temperatūra, sloga, kosulys, dusulys, gerklės skausmas, čiaudėjimas, ašarojimas. Užsikrėtus simptomai gali atsirasti per keletą valandų. Šios infekcijos dažniausiai gydomos simptomiškai.

COVID-19 ligą sukelia koronavirusai, kurie yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju metu. Virusas plinta oro lašeliniu būdu su kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 m.).

Inkubacinis periodas – 2-14 d. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo. 80 proc. užsikrėtusiųjų koronavirusu suserga COVID-19 liga, kuri gali pasireikšti lengvais simptomais arba būti be jokių ligos simptomų. Likusiai daliai užsikrėtusiųjų pasireiškia sunkesni simptomai. Dažniausi COVID-19 ligos simptomai yra karščiavimas, sausas kosulys, nuovargis. Kiti, rečiau pasitaikantys simptomai, yra skonio ar kvapo nejutimas, nosies užgulimas, konjunktyvitas, gerklės, galvos, raumenų ar sąnarių skausmas, įvairūs odos bėrimai, pykinimas ar vėmimas, viduriavimas, šaltkrėtis ar galvos svaigimas. Sunkios COVID‐19 ligos simptomai yra dusulys, apetito praradimas, sumišimas, nuolatinis skausmas ar spaudimas krūtinėje, aukšta temperatūra (aukštesnė nei 38°C), išsivysto pneumonija (plaučių uždegimas), ūmus kvėpavimo nepakankamumas ir kitos komplikacijos, kurios gali sukelti mirtį.

COVID-19 ligos gydymui dažniausiai taikomas simptominis gydymas. Dusulį jaučiantiems ligoniams dažniausiai reikalinga deguonies terapija, o išsivysčius sunkiai ligos formai – kvėpavimo nepakankamumui – yra taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija (reanimacijoje).

Analizuojant sergamumą gripu, ŪVKTI bei COVID-19 liga Anykščių rajone (toliau – r.) nuo 2023 m. gripo sezono pradžios, 1 lentelėje matyti, jog gripo atvejų iš viso fiksuota 8. Susirgimai ŪVKTI kito netolygiai, didžiausias šių infekcijų skaičius fiksuotas 42-ąją gripo sezono savaitę, mažiausias – 44-ąją savaitę, o vertinant pastarųjų savaičių pokytį, matyti, jog susirgimų ŪVKTI šiek tiek padaugėjo, tačiau susirgimų augimas nėra tolygus, t. y. ŪVKTI atvejų tai sumažėja, tai padaugėja. Vertinant susirgimus COVID-19 liga, matyti, jog jų netolygiai didėja. Daugiausiai sergančiųjų COVID-19 liga fiksuota 49-ąją savaitę, o mažiausiai – pirmąją, t. y. 40-ąją, gripo sezono savaitę. Kalbant apie suminį sergamumo rodiklį (gripo, ŪVKTI ir COVID-19 ligos atvejai 100 tūkst. gyventojų per savaitę), jis tolygiai didėjo.

1 lentelė. Susirgimai gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga Anykščių r. 2023 m.

Gripo atvejų skaičius ŪVKTI atvejų skaičius COVID-19 infekcijų atvejų skaičius Suminis sergamumo rodiklis
40 sav. 1 156 9 711,80
41 sav. 1 161 11 763,53
42 sav. 1 230 13 1076,88
43 sav. 0 191 12 895,93
44 sav. 0 104 14 520,79
45 sav. 1 138 21 706,15
46 sav. 0 170 27 869,45
47 sav. 1 205 29 1037,16
48 sav. 1 211 41 1116,60
49 sav. 1 203 54 1138,67
50 sav. 1 219 46 1173,98

Susirgus gripu, ŪVKTI ar COVID-19 liga rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą (toliau – ASPĮ), į savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Veiksmingiausia gripo ir COVID-19 ligos kontrolės priemonė – vakcinacija, kuri ypatingai rekomenduojama rizikos grupėms priklausantiems asmenims. Rizikos grupėms yra priskiriami 65 m. amžiaus ir vyresni asmenys, asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai bei nėščiosios. Rizikos grupėms priklausantys asmenys kasmet gripo vakcina skiepijami nemokamai, o už atnaujintas COVID-19 ligos vakcinas mokėti nereikės tik gyventojams, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu. Šiuo metu nuo gripo ir COVID-19 ligos galima pasiskiepyti vieno vizito metu – dėl vakcinacijos rekomenduojama kreiptis į ASPĮ, prie kurios asmuo yra prisirašęs.

Deja, bet nuo ŪVKTI skiepų nėra. Siekiant apsisaugoti tiek nuo ŪVKTI, tiek nuo gripo ar COVID-19 ligos, rekomenduojamos kitos profilaktikos priemonės – stiprinti organizmą, dažnai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, gerai vėdinti patalpas, susirgus gerti daug skysčių bei likti namuose. Lankantis viešose vietose, ypatingai ASPĮ, raginame gyventojus dėvėti kaukes bei laikytis tinkamos rankų higienos, čiaudėjimo etiketo. Esant galimybei, raginame gyventojus rinktis darbą nuotoliniu būdu. Siekiant sustiprinti organizmo atsparumą virusams labai svarbu ir bendros rekomendacijos – kokybiškas miegas, streso vengimas, sveika mityba, judėjimas, teigiamos emocijos – laikantis visų šių išvardintų profilaktikos priemonių tikrai sumažinsite riziką užsikrėsti gripu, ŪVKTI ar COVID-19 liga.

Parengė: Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Informacijos šaltinis: Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Skip to content