Menu Close

MIOKARDO INFARKTAS: KODĖL SVARBU NEDELSTI, PAJUTUS PIRMUOSIUS SIMPTOMUS?

Kraujotakos sistemos ligos yra dažniausia mirties priežastis visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, rizika susirgti šiomis ligomis padidėja nuo 40–55 metų ir tolygiai didėja žmogui senstant. Miokardo infarktas ištinka užsikimšus širdies vainikinei arterijai. 90 proc. atvejų vainikinę arteriją užkemša trombas. Krešulys dažniausiai susidaro dėl aterosklerozės susiaurėjusioje vainikinėje arterijoje. Jei trombas nedidelis ir užtveria tik dalį kraujagyslės, susergama nestabilia krūtinės angina. Kyla priešinfarktinė būklė arba ištinka nedidelis širdies infarktas. Miokardo infarktas yra širdies raumens ląstelių žuvimas, kurį sukelia labai pablogėjusi ar sustojusi širdies raumens kraujotaka. Širdies sustojimas yra būklė, kai širdis nebeplaka ar plaka per silpnai, kad išstumtų kraują. Dažnai gyvybę gali išgelbėti šalia esantys žmonės, gebantys atpažinti miokardo infarkto simptomus ir tinkamai pasirūpinti, kad per pirmąsias 1–2 val. būtų suteikta medicininė pagalba. Vainikines širdies kraujagysles dažnai užkemša trombas, todėl krešulį tirpdantys vaistai gali sumažinti miokardo pažeidimo gylį ir plotą.

Miokardo infarkto simptomai:

  •  užsitęsęs ilgiau nei 5 min. ar dažnai pasikartojantis spaudžiantis, plėšiantis, deginantis skausmas krūtinėje, plintantis į kaklą, apatinį žandikaulį, vieną ar abi rankas, pečius;
  •  oro stoka, dusulys („oro troškulys“);
  •  silpnumas, galvos svaigimas, alpulys;
  •  pykinimas, vėmimas;
  •  išbalusi oda (pelenų spalvos);
  •  pamėlusios lūpos;
  •  stiprus prakaitavimas, baimė.

Pagalba ištikus miokardo infarktui

Jei įtariate, kad nukentėjusį žmogų ištiko miokardo infarktas, nedelsdami pradėkite veikti pagal pirmosios pagalbos teikimo veiksmus: Patikrink–Paskambink– Padėk. Nuo suteiktos pagalbos operatyvumo priklauso miokardo infarkto stiprumas.

1.Įtarę, kad žmogų ištiko miokardo infarktas, skambinkite ar paprašykite ką nors iškviesti greitąją medicinos pagalbą telefonu 112. Jei įmanoma, paprašykite skubiai atnešti automatinį išorinį defibriliatorių.

2. Padėkite žmogui atsisėsti, atlaisvinkite krūtinės ląstą spaudžiančius drabužius, nuraminkite jį. Tai padės jam lengviau kvėpuoti ir pagerins širdies aprūpinimą deguonimi.

3.Nepalikite nukentėjusiojo vieno. Kol atvyks greitoji medicinos pagalba, nuolat stebėkite gyvybines funkcijas: sąmonę, kvėpavimą, pulsą.

4.Jei nukentėjėlis praranda sąmonę ir nustoja kvėpavęs, darykite krūtinės ląstos paspaudimus ir dirbtinius įpūtimus (30 krūtinkaulio paspaudimų ir 2 įpūtimus), jei galima – panaudokite automatinį išorinį defibriliatorių. Patiems vežti nukentėjėlį į gydymo įstaigą nepatariama, nes jo būklė gali labai greitai pablogėti. Kuo mažiau laiko bus praėję nuo skausmų pradžios, tuo didesnė tikimybė atverti kraujagyslę ir išsaugoti širdies raumenį (miokardas žūva per 6 valandas).

Įspėjimas!!!

Būkite atsargūs – kartais savijauta yra labai panaši į virškinimo sutrikimą, tačiau pavartojus virškinimą gerinančių vaistų, savijauta nepagerėja. Nereti atvejai, kai žmogus miršta nuo širdies priepuolio, manydamas, kad sutriko virškinimas, ir kelias dienas nieko nedarydamas. Jei nors kiek abejojate, kreipkitės į gydytoją!!!

Paveikslėlio šaltinis www.heart.lt

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą